Przesyłka za pobraniem – podstawa zakupów online

Stale rosnąca liczba sklepów online i portali aukcyjnych, skłania klientów do szukania jak najwygodniejszej, a przy tym jak najbezpieczniejszej formy przesyłki. Jeśli dokonujesz zakupów przez internet, na pewno spotkałeś się z opcją przesyłki za pobraniem. Ta wygodna propozycja sprawdza się szczególnie wtedy, gdy mamy wątpliwości, czy dany usługodawca jest rzetelny i czy dostarczy zamówione przez nas towary. Jeśli nigdy nie korzystałeś z tej możliwości, może zastanawiasz się na czym polega przesyłka za pobraniem i czym różni się od zwykłej usługi kurierskiej? Jaka jest cena takiej usługi dodatkowej? Co oznacza dla nadawcy i dla adresata? Czytając nasz artykuł znajdziesz odpowiedź na te pytania i przekonasz się, kiedy najlepiej wybrać taką opcję przesyłki. Polecamy Sendello

Przesyłka za pobraniem – co to?

Mówimy, że korzystamy z przesyłki za pobraniem, jeśli płatność za naszą paczkę odbywa się dopiero przy odbiorze zamówienia. Do tej samej usługi odnosi się kilka stosowanych zamiennie określeń m.in. paczka, przesyłka czy też płatność i wysyłka za pobraniem.

Cały proces polega na tym, że nadawca wysyła paczkę, a adresat płaci za nią dopiero po jej dostarczeniu. Kurier wykonujący usługę prosi o poświadczenie odbioru przesyłki oraz o zapłatę odpowiedniej należności. Odebrana przez niego wpłata jest rozliczana w placówce firmy kurierskiej, a ta z kolei przesyła odpowiednią sumę pieniędzy na konto nadawcy. Zazwyczaj dzieje się to za pomocą przelewu bankowego lub przekazu pocztowego, choć ta opcja może być dodatkowo płatna.

Jeśli chcemy skorzystać z przesyłki za pobraniem podczas zakupów online, wystarczy zaznaczyć odpowiednią rubrykę, kiedy składamy zamówienie. Przesyłka za pobraniem to bardzo wygodna opcja, szczególnie dla osób, które w przeszłości miały przykre doświadczenia z zakupami przez internet. Taka usługa sprawdzi się także w przypadku tych, którzy poszukują bezpiecznego sposobu na robienie zakupów online, nie mają konta bankowego lub nie chcą z niego korzystać.

przesyłka za pobraniem

Sprawdzenie zawartości – czy możliwe?

Przesyłka za pobraniem często mylona jest z możliwością sprawdzenia zawartości paczki przed pokwitowaniem jej odbioru. Warto jednak zaznaczyć, że to błędny pogląd. Kiedy kurier dostarcza nam paczkę, w pierwszej kolejności uiszczamy opłatę i potwierdzamy odebranie przesyłki. Dopiero po dokonaniu takich formalności, możemy otworzyć i sprawdzić pakunek. Jeżeli pracownik firmy kurierskiej zgadza się na wcześniejsza kontrolę zawartości, robi to jedynie na własną odpowiedzialność.

Jeśli zależy nam na wcześniejszym sprawdzeniu zawartości, możemy skorzystać z usług dodatkowych, które zapewniają taką możliwość. Wybierając firmę kurierską sprawdźmy, czy ma ona w swojej ofercie tą opcję i jaki jest jej koszt.

Cennik paczki za pobraniem

Przesyłka za pobraniem jest usługą dodatkową, dlatego wiążą się z nią pewne koszty. Wysokość opłaty i sposób jej naliczania jest różny w zależności od firmy kurierskiej, dlatego najlepiej przeczytać obowiązujące u naszego usługodawcy zasady.
Warto zaznaczyć, że niektóre firmy świadczą usługę paczki za pobraniem jedynie dla klientów z podpisaną umową i ustalają cenę na podstawie ilości wysyłanych pakunków. Gdzie indziej, wyznacznikiem jest maksymalna wartość pobrania wysyłanych przesyłek. Opłata za usługę naliczana jest wtedy do ceny podstawowej. Najczęściej możemy się jednak spotkać z tym, że obowiązuje pewna opłat stała, do której naliczane są dodatkowe opłaty procentowe np. 1% kwoty pobrania.

Termin zwrotu pobrania

To jeden najważniejszych elementów, który musi się znaleźć w regulaminie naszej firmy kurierskiej i który powinniśmy sprawdzić, jeszcze przed nadaniem paczki. Podobnie jak w przypadku wysokości opłat, regulamin określa różny czas dla różnych firm. Większość usługodawców wyznacza maksymalny termin, w którym pieniądze nadawcy powinny do niego wrócić. Okres ten liczony jest w dniach roboczych, od momentu doręczenia przesyłki. Rozbieżność terminów w poszczególnych firmach jest spora – od 3 do 14 dni, a w skrajnym przypadku 21 dni. Dlatego jeśli zależy nam na szybkim rozliczeniu, możemy wybrać odpowiednie opcje dodatkowe np. usługi ekspresowego zwrotu pobrania, nawet już w dniu doręczenia przesyłki.

Co ważne, terminy ustalone przez firmę kurierską odnoszą się tylko do podjętych przez nią działań i nie uwzględniają czasu potrzebnego np. na rozliczenie przelewu przez bank. Najczęstsza forma zwrotu pieniędzy to przelew, który w większości przypadków jest bezpłatny. Niekiedy dostępna jest także dodatkowo płatna opcja przekazu pocztowego – pieniądze potrącane są z kwoty, która ma wpłynąć do nadawcy.

Przesyłka za pobraniem – o czym pamiętać?

Jak każda forma przesyłek kurierskich, przesyłka za pobraniem ma swoje wady i zalety. Najważniejszy plus to czas dostawy. Paczka dociera do adresata szybko, bo wysyłka dokonywana jest wcześniej, a nadawca nie czeka na przelew. Z drugiej strony przesyłka za pobraniem jest zwykle droższa od typowej paczki, a różnica wynosi od 5 do nawet 10 złotych. Dodatkowo, kiedy odbieramy taką przesyłkę musimy być przygotowani do szybkiej zapłaty gotówką. Kurier, który ma do dostarczenia wiele pakunków nie może skupić się na jednym kliencie, nie ma też obowiązku przewozić pieniędzy do wydawania reszty. Niestety, wciąż rzadko zdarza się, że kurierzy posiadają sprzęt umożliwiający zapłatę kartą.

Wybierając kuriera i przesyłkę pobraniową warto też pamiętać o kilku ważnych zasadach. Większość firm automatycznie ubezpiecza przesyłki, co może zwiększyć kwotę do zapłaty. Jeśli jednak ubezpieczenie nie jest wymagane, to i tak warto wybrać taką opcję, by nasz pakunek na pewno dotarł do adresata.

W niektórych sytuacjach, możemy być zobowiązani do osobistego odbioru paczki w placówce firmy. Dzieje się tak ze względu na bezpieczeństwo kurierów, kiedy wartość paczki przekracza kilka tysięcy złotych. Co ciekawe, niektóre firmy udostępniają przesyłki za pobraniem tylko klientom z podpisaną umową, dlatego warto wcześniej sprawdzić dostępne warunki.

Rzadko zdarza się, że kurier wydaje specjalne pokwitowanie zapłaty pobrania i zazwyczaj przyjmuje się, że jeśli wydał on przesyłkę, to taka opłata została uiszczona. Kurier nie jest też odpowiedzialny za wystawianie faktury, czy rachunku. Pamiętajmy też, że opcja przesyłki za pobraniem jest dostępna tylko na terenie Polski. Nie ma możliwości nadania takiej paczki za granicę.

Pobranie – wygodna propozycja

Przesyłka za pobraniem to wygodna forma zakupów, która daje nam, klientom poczucie bezpieczeństwa. Taka opcja chroni przed nieuczciwym sprzedającym oraz znacznie skraca czas oczekiwania na zakupioną rzecz. Jest też bardzo wygodna, szczególnie, jeśli nie możemy wykonać przelewu internetowego lub gdy korzystamy z danej strony po raz pierwszy. Komfortowa przesyłka to lepsze zakupy, które dają więcej radości. Przy najbliższej okazji, warto skorzystać z paczki za pobraniem.

Post Author: Zofia Nowicka